Pestovanie orchideí

    K najdôležitejšími faktormi pre úspešné pestovanie sú: svetlo, teplo, voda (teplota vody), pravidelné prihnojovanie a substrát. Ak tieto základné podmienky orchideám nesplníme budeme mať problém ich pestovať.

    Orchidee žijúce v tropických pralesoch majú po celý rok dostatok svetla, ktoré potrebujú pre fotosyntézu. Tieto podmienky môžeme v bytoch alebo domoch ľahko splniť, ak ich umiestneníme na okenný parapet. Nevhodným umiestnením je južné okno bez tieňa a bez vetrania. Pozor na prievan ten orchidey neznášajú. Najvhodnejšie miesta na umiestnie orchideí sú okná smerované na východ alebo na západ. No aj tu je potrebné zabezpečiť tieň pri obedňajšom slnku.
    Orchideám, ktoré pestujeme v bytoch alebo rodinných domoch vyhovujú tepelné podmienky s relatívnou vlhkosťou okolo 60 až 70%. V miestnostiach s ústredným kúrením to môžeme zabezpečiť ak k rastlinám postavíme misku s vodou a zabezpečíme dobré vetranie.

   Zálievka musí byť veľmi opatrná hlavne v zimnom období kedy ma väčšina rastlín obdobie oddychu. Zalievame odstátou odvápnenou ak je to možné dažďovou vodou. Vodu môžeme odvápniť viacerými spôsobmi a to naprílad prevarením, pridaním čajovej lyžičky čpavku na 10 litrov vody, ale pozor takto upravenú vodu môžete na zálievku použiť až po 24 hodinách. Taktiež voda na rosenie musí byť odvápnená. Ďalšou dôležtou podmienkou je teplota vody. Rastlinky polievajte vždy vodou izbovej teploty a taktiež na rosenie musí byť voda izbovej teploty. Čo sa polievania týka vhodné je polievať rastlinky napr. jedenkrát týždenne ponoriť kvetináč do nádoby s vodou asi na jednu hodinu.V lete je dobré ráno jemne rosiť listy.

     Hnojiť je potrebné len v období rastu, nikdy nie v období vegetačného pokoja. Orchideám vyhovuje obyčajné tekuté hnojivo na orchidey, ktoré bežne dostať v obchodoch. Na orchidey pestované ako epifyty používajte len asi polovičnú koncentráciu. V zime v čase vegetačného pokoja orchidey nehnojíme a ak tak len výnimočne a aj to maximálne raz do mesiaca.

    Pôdne zmesi je možné rozdeliť podľa odborníkov na pôdne zmesi pre stromové ochidey a na pôdne orchidey.
Substrát pre stromové orchidey by mal byť ľahký, mal by udržiavať vlhkosť aby rastliny mohli prijímať vodu a živiny.
Na dno kvetináča je potrebné dať dostatočnú drenážnu vrstvu ktorá je napr. z polystyrénu alebo molitanu.
Substrát pre pôdne orchidey je možné vytvoriť napr. z 1 dielu rašeliny, 1 dielu hrubého piesku. Túto zmes zmiešame s obyčajnou zeminou ktorú je potebné predtým sterilizovať.